Czwarte austriackie rozporządzenie o środkach zabezpieczających COVID-19 weszło w życie 8 lutego 2021 roku i obowiązuje do 25 kwietnia 2021 roku. Jak na tę chwilę odbywa się transport międzynarodowy do tego kraju? Co należy wiedzieć podczas przekraczania granicy?

Przyjazd do Austrii z jednego z krajów podwyższonego ryzyka (na liście tej znajduje się również Polska) wymaga: zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego negatywny wynik testu albo negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wydanego w języku niemieckim lub angielskim. Austria honoruje test PCR lub w formie antygenowej. Co ważne, badania lub testy PCR zezwalają na wjazd do Austrii przez 72 godziny od chwili pobrania próbki, natomiast badania lub testy antygenowe uprawniają na pobyt w tym kraju przez 48 godzin od chwili pobrania próbki. Na osoby przyjeżdżające do Austrii z krajów podwyższonego ryzyka nałożona jest ponadto 10-dniowa kwarantanna. Muszą one również dokonać elektronicznej rejestracji, nie wcześniej niż na 72h przed przyjazdem.

Ważne: Zwolnienie ze wszystkich powyższych obowiązków dotyczy m.in.: osób przyjeżdzających z państw bezpiecznych, kierowców transportu towarowego i pasażerskiego (nawet jeśli przybywają z państw podwyższonego ryzyka), tranzytu kierowców transportu towarowego i pasażerskiego.

Pełna lista uwzględniająca wyjątki: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie.

Kierowcy transportu towarowego lub pasażerskiego, jeśli podróżują przez Austrię w tranzycie, mogą przekroczyć granicę tego kraju tylko jeśli spełnią warunki wjazdu z Austrii do kolejnego państwa.

Całe austriackie rozporządzenie w sprawie wjazdu COVID-19 nie ma zastosowania do osób wjeżdżających do kraju, jeżeli ich wjazd ma na celu utrzymanie przepływu towarów i ludzi (nawet jeśli nie pochodzą z kraju bezpiecznego epidemiologicznie). Nie ma również wymogu rejestracji. Zwolnienie te dotyczy także osób, które np. dojeżdżają prywatnym samochodem do miejsca pracy w Austrii, gdzie pracują nad utrzymaniem przepływu towarów i osób. Ten fakt musi jednak zostać uwiarygodniony.

Źródło:
https://www.wko.at/service/faq-coronavirus-infos.html#heading_reisebeschraenkungen (stan 07.04.2021)
https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie (stan 07.04.2021)
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria (stan 07.04.2021)

Powrót do listy aktualności

Facebook