Kierowcy poruszający się po niemieckich drogach muszą przygotować się na wyższe kary za naruszenia przepisów drogowych. Znowelizowany katalog kar obowiązuje od listopada br. Znalazła się w nim także nowa regulacja odnosząca się bezpośrednio do kierowców ciężarówek.

Wprawdzie o nowym katalogu kar w Niemczech słychać było już w kwietniu 2020 roku, to jednak ze względu na liczne protesty i spory, jakie wywołały te zmiany, minister transportu Andreas Scheuer zdecydował się na wycofanie rozporządzenia. Po ponad roku powrócono do rozmów i negocjacji, które zakończyły się zatwierdzeniem znowelizowanego katalogu kar. Wzrost grzywien za naruszenie przepisów jest odczuwalny.

Wyższe kary za przekroczenie prędkości

W niektórych przypadkach kary za przekroczenie prędkości w Niemczech wzrosły aż dwukrotnie. Zmiany objęły zarówno naruszenia w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
Zgodnie z nowym katalogiem kar:
1) Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o:
• 16-20 km/h – jest zagrożone mandatem w wysokości 70 euro (do tej pory było to 35 euro).
• Co najmniej 41 km/h – jest zagrożone mandatem w wysokości 400 euro (do tej pory było to 200 euro).
2) Za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 16-20 km/h zamiast dotychczasowych 30 euro grozi kara 60 euro.
Podwyższenie kar za przekroczenie prędkości dotyczy także kierowców ciężarówek powyżej 3,5 tony oraz pojazdów z przyczepami. W terenie zabudowanym za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h zapłacą oni teraz 175 euro (zamiast dotychczasowych 90 euro). Przekroczenie prędkości o 40 km/h na terenach miejskich to już mandat w wysokości nawet 560 euro. Wcześniej za takie naruszenie groziła kara w wysokości 320 euro.

Kary za utrudnianie poruszania się karetkom i wozom strażackim

Bardzo wysokie kary grożą również kierowcom, którzy utrudniają przejazd karetkom pogotowia i wozom strażackim. W przypadku nieutworzenia w czasie jazdy pasa awaryjnego, dojazdowego do miejsca wypadku lub wykorzystanie takiego korytarza dla siebie, należy spodziewać się mandatu w wysokości 200-300 euro, dwóch punktów karnych oraz odebrania prawa jazdy na miesiąc.
Za parkowanie na drogach dojazdowych dla tych służb przewidziano natomiast mandat w wysokości 100 euro.

Kary dla kierowców ciężarówek

Niemiecki katalog kar wprowadził również nową regulację dla kierowców ciężarówek powyżej 3,5 tony. Podczas skręcania w prawo na obszarze zabudowanym mogą oni poruszać się wyłącznie w takim tempie, w jakim poruszają się piesi lub rowerzyści (gdy są to miejsca, w których można się ich spodziewać).
Naruszenie tego przepisu zostało zagrożone grzywną w wysokości 70 euro.

Inne rodzaje naruszeń przewidziane w nowym katalogu

Wskazane powyżej naruszenia i kary to tylko jedne z wielu wprowadzonych w znowelizowanym katalogu.
Od listopada br. wzrosły również mandaty za m.in. parkowanie w drugim rzędzie (z 20 do 55 euro), niedozwolone parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych (z 35 do 55 euro), czy zastawianie, blokowanie drogi dla rowerów lub pieszych (mandaty w wysokości nawet 80 euro). Za parkowanie samochodem spalinowym w miejscu ładowania samochodów elektrycznych zapłacimy natomiast 55 euro.
Nowy katalog kar zawiera ponadto grzywnę dla kierowców samochodów, których silnik powoduje nadmierny, niepotrzebny hałas i zwiększoną emisję spalin. Do tej pory wynosiła ona 20 euro. Po zmianach jest to już 100 euro.

Powrót do listy aktualności

Facebook