adobe illustrator cc libraries free python 3.5 for windows 10 64 bit pixelmator import svg free microsoft 2016 project free facebook pc windows 10 windows 10 classic windows 7 theme free itunes download latest version for windows 10

Kierowcy poruszający się po niemieckich drogach muszą przygotować się na wyższe kary za naruszenia przepisów drogowych. Znowelizowany katalog kar obowiązuje od listopada br. Znalazła się w nim także nowa regulacja odnosząca się bezpośrednio do kierowców ciężarówek.

Wprawdzie o nowym katalogu kar w Niemczech słychać było już w kwietniu 2020 roku, to jednak ze względu na liczne protesty i spory, jakie wywołały te zmiany, minister transportu Andreas Scheuer zdecydował się na wycofanie rozporządzenia. Po ponad roku powrócono do rozmów i negocjacji, które zakończyły się zatwierdzeniem znowelizowanego katalogu kar. Wzrost grzywien za naruszenie przepisów jest odczuwalny.

Wyższe kary za przekroczenie prędkości

W niektórych przypadkach kary za przekroczenie prędkości w Niemczech wzrosły aż dwukrotnie. Zmiany objęły zarówno naruszenia w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
Zgodnie z nowym katalogiem kar:
1) Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o:
• 16-20 km/h – jest zagrożone mandatem w wysokości 70 euro (do tej pory było to 35 euro).
• Co najmniej 41 km/h – jest zagrożone mandatem w wysokości 400 euro (do tej pory było to 200 euro).
2) Za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 16-20 km/h zamiast dotychczasowych 30 euro grozi kara 60 euro.
Podwyższenie kar za przekroczenie prędkości dotyczy także kierowców ciężarówek powyżej 3,5 tony oraz pojazdów z przyczepami. W terenie zabudowanym za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h zapłacą oni teraz 175 euro (zamiast dotychczasowych 90 euro). Przekroczenie prędkości o 40 km/h na terenach miejskich to już mandat w wysokości nawet 560 euro. Wcześniej za takie naruszenie groziła kara w wysokości 320 euro.

Kary za utrudnianie poruszania się karetkom i wozom strażackim

Bardzo wysokie kary grożą również kierowcom, którzy utrudniają przejazd karetkom pogotowia i wozom strażackim. W przypadku nieutworzenia w czasie jazdy pasa awaryjnego, dojazdowego do miejsca wypadku lub wykorzystanie takiego korytarza dla siebie, należy spodziewać się mandatu w wysokości 200-300 euro, dwóch punktów karnych oraz odebrania prawa jazdy na miesiąc.
Za parkowanie na drogach dojazdowych dla tych służb przewidziano natomiast mandat w wysokości 100 euro.

Kary dla kierowców ciężarówek

Niemiecki katalog kar wprowadził również nową regulację dla kierowców ciężarówek powyżej 3,5 tony. Podczas skręcania w prawo na obszarze zabudowanym mogą oni poruszać się wyłącznie w takim tempie, w jakim poruszają się piesi lub rowerzyści (gdy są to miejsca, w których można się ich spodziewać).
Naruszenie tego przepisu zostało zagrożone grzywną w wysokości 70 euro.

Inne rodzaje naruszeń przewidziane w nowym katalogu

Wskazane powyżej naruszenia i kary to tylko jedne z wielu wprowadzonych w znowelizowanym katalogu.
Od listopada br. wzrosły również mandaty za m.in. parkowanie w drugim rzędzie (z 20 do 55 euro), niedozwolone parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych (z 35 do 55 euro), czy zastawianie, blokowanie drogi dla rowerów lub pieszych (mandaty w wysokości nawet 80 euro). Za parkowanie samochodem spalinowym w miejscu ładowania samochodów elektrycznych zapłacimy natomiast 55 euro.
Nowy katalog kar zawiera ponadto grzywnę dla kierowców samochodów, których silnik powoduje nadmierny, niepotrzebny hałas i zwiększoną emisję spalin. Do tej pory wynosiła ona 20 euro. Po zmianach jest to już 100 euro.

Powrót do listy aktualności

Facebook