Dnia 29 stycznia 2021 roku Norwegia zamknęła granice dla osób, które nie mają stałego zameldowania w tym kraju (folkeregistrert som bosatt i Norge’). W tym zakresie obowiązują jedynie nieliczne wyjątki.

Od tego czasu otwarto granice dla osób dojeżdżających codziennie do pracy w Norwegii ze Szwecji i Finlandii.

1 kwietnia  2021 roku Szwecja zniosła ograniczenie wjazdu dla osób podróżujących z Norwegii. Oznacza to, że możliwy jest tranzyt przez Szwecję do Polski. Należy jednak posiadać przy sobie negatywny wynik testu, wykonany nie wcześniej niż na 48h przed wjazdem do Szwecji. Zwolnienie z wykonania testu dotyczy m.in. pracowników branży transportowej.

Aby wjechać do samej Norwegii, konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego na 24 godziny przed przybyciem do kraju. Norwegia honoruje testy PCR oraz antygenowe. Zaświadczenie musi być sporządzone w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Ważne: Z obowiązku posiadania i przedstawienia testu są zwolnieni kierowcy zawodowi. Nie muszą również odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Powinni oni jednak dokonać rejestracji elektronicznej przez stronę:  https://reg.entrynorway.no/, jednak nie wcześniej niż na 72h przed wjazdem.

Źródło:
https://www.helsenorge.no/pl/coronavirus/travel-to-norway (stan 07.04.2021)
https://www.gov.pl/web/norwegia/covid-19-w-norwegii (stan 07.04.2021)

Powrót do listy aktualności

Facebook