Zwrot mautu z Niemiec to jedno z gorętszych zagadnień wśród firm transportowych regularnie przekraczających granicę z naszym zachodnim sąsiadem. Przewoźnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje roszczenia w sprawie zwrotu nadpłaconej części niemieckiego myta za rok 2021 i kolejne, muszą przerwać bieg terminu przedawnienia, ponieważ ten wynosi 3 lata. Termin na złożenie stosownego wniosku upływa 31 grudnia 2024 roku. To już dlatego naprawdę ostatni dzwonek, by podjąć w tym przedmiocie odpowiednie kroki!
Jeśli od października 2021 roku ponieśli Państwo koszty w związku z przejazdami po niemieckich autostradach i teraz chcą odzyskać ich część, zalecamy, by skorzystać w tym zakresie ze wsparcia naszej kancelarii transportowej LEGALTRANS, która pomoże Państwu przygotować wniosek o zwrot maut. Wzór tego dokumentu jest nam bardzo dobrze znany.
Jesteśmy jednak świadomi tego, że zainteresowanie tą sprawą jest ogromne, a my nie posiadamy niestety nieograniczonych mocy przerobowych.
Z tego względu Państwa zgłoszenia wyrażające chęć współpracy z nami i reprezentowania Państwa interesów przed niemieckimi sądami przyjmujemy tylko do 13 grudnia. Szczegółowe informacje są dostępne pod tym adresem: https://zwrot-maut.kt-legaltrans.pl/.
Wniosek o zwrot maut wzór – skuteczne wsparcie kancelarii transportowej LEGALTRANS
W związku z tym, że sprawa zwrotów nieprawidłowo pobranej części opłaty drogowej za przejazdy niemieckimi autostradami toczy się o niemałe pieniądze i wiąże się z koniecznością występowania przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości, zdecydowanie odradzamy obarczonego ryzykiem błędów i pomyłek działania na własną rękę.
Zamiast tego proponujemy Państwu nasze kompleksowe wsparcie w zwrocie mautu z Niemiec. Wystarczy, że:
- Wypełnią Państwo formularz dostępny pod adresem: https://zwrot-maut.kt-legaltrans.pl/. To, czego wymagamy na tym etapie, to udokumentowanie wszystkich poniesionych od października 2021 do grudnia 2024 roku opłat za niemieckie autostrady wraz z wysokością tychże kosztów.
- Następnie otrzymają Państwo od nas komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia współpracy wraz z prognozowaną kwotą zwrotu.
- Dalej prosimy o podpisanie i odesłanie tych dokumentów na wskazany adres.
- Gdy otrzymamy od Państwa podpisane dokumenty, występujemy w Państwa imieniu z wnioskiem o zatrzymanie biegu przedawnienia.
Zwrot maut Niemcy – wniosek nie na ostatnią chwilę
Przypominamy raz jeszcze, że mimo iż termin na złożenie takiego wniosku upływa 31 grudnia 2024 roku, my będziemy przyjmować Państwa zgłoszenia wyrażające chęć współpracy z nami tylko do 13 grudnia 2024 roku, aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami na czas. Prosimy, by nie zwlekać z wnioskiem o zwrot maut z Niemiec do ostatniej chwili!
Jako jedyni w Polsce będziemy prowadzić postępowanie wzorcowe w sprawie zwrotu maut w Niemczech
Kancelaria LEGALTRANS jest oficjalnym partnerem niemieckiej Kancelarii Pfnur Rechtsanwalte Part GmbB, która reprezentuje interesy polskich przewoźników w sprawie zwrotu myta przed niemieckimi sądami. Jako jedyni w Polsce i Europie będziemy prowadzić główne postępowanie wzorcowe dla przewoźników, z dostępem do akt i wpływem na przebieg tego postępowania. To my będziemy również otrzymywać informacje o przebiegu postępowania z pierwszej ręki.
Uczulamy na to, że pomimo tego, iż na rynku działa mnóstwo prawników, niestety nie każdy będzie w stanie zapewnić Państwu należytą pomoc. Sprawa ta wymaga bowiem znajomości przepisów transportowych oraz niemieckiego ustawodawstwa.
W LEGALTRANS zwrotem części nieprawidłowo naliczanego myta zajmujemy się od samego początku, ściśle współpracując z naszym zachodnim partnerem. Wypracowaliśmy w tym przedmiocie określone procedury i mechanizmy, przekładające się na skuteczność podejmowanych działań. W grudniu 2020 roku zgłosiło się do nas 500 przewoźników gotowych do współpracy, którzy stopniowo zaczynają odzyskiwać część nadpłaconych pieniędzy. Niestety nie odpowiadamy tu za przewlekłość tego postępowania i działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości. Z pewnością sprawa ta wymaga dlatego uzbrojenia się w cierpliwość. Dla przewoźników regularnie przekraczających naszą zachodnią granicę bezsprzecznie jest to jednak gra warta świeczki.
Zwrot mautu Niemcy – ile można odzyskać?
Prognozujemy zwrot nadpłaconego myta w wysokości co najmniej 10% udziału w kosztach infrastruktury zawartych w opłacie, wraz z uwzględnieniem odsetek. Warto przypomnieć, że prowadzone do tej pory postępowanie wzorcowe zakończyło się przyznaniem klientom kancelarii 128 euro za każde 1000 euro zapłaconego myta (12,8%). Gdzie jeszcze w 2018 r. wielu przewoźników drogowych zaufało BALM i zaakceptowało zwrot mautu z Niemiec w wysokości zaledwie 0,31 euro za każde 1000 euro zapłaconego myta, pozbawiając się jednocześnie prawa do dalszych roszczeń.
Co więcej, przewidujemy także, że możliwe będzie dochodzenie nadpłaconych środków nie tylko za lata 2021-2024, a nawet do roku 2027, czyli za nowy okres.
Skąd to całe zamieszanie o zwrot maut? Niemcy naruszyły unijne przepisy
Podstawą do ubiegania się o zwrot mautu z Niemiec jest wyrok ETS z dnia 28 października 2020 roku, sygn. akt C-321/19. Na jego mocy doszło do stwierdzenia, że władze niemieckie naruszyły przepisy unijnej dyrektywy w sprawie kosztów infrastruktury i pobierały myto w sposób nieprawidłowy (w części dotyczącej tzw. opłaty policyjnej). Tym samym uruchomiona została lawina roszczeń o zwrot niesłusznie poniesionych kosztów.