Jak napisać pozew o zapłatę należności? To jedno z tych pytań, które mogą zadawać sobie wszyscy przedsiębiorcy, którzy właśnie przeszli etap windykacji polubownej, zakończony niestety fiaskiem. W takim bowiem wypadku nie pozostaje już nic innego jak skierować sprawę na drogę sądową, do czego niezbędne będzie złożenie pozwu o zapłatę należności.
Pozew o zapłatę należności, czyli jak prawidłowo rozpocząć windykację sądową
O ile rozpoczęcie windykacji miękkiej, polubownej może nastąpić w dość swobodny sposób, o tyle w przypadku działań przed sądem nie mamy już takiej dowolności. Zainicjowanie postępowania sądowego następuje poprzez złożenie pozwu o zapłatę, będącego jednocześnie pierwszym, oficjalnym pismem w tym sporze. Taki pozew, aby wywołał zamierzone skutki prawne, musi odpowiadać określonym wymogom formalnym oraz zostać złożony do właściwego do rozpatrzenia sprawy sądu. Wierzyciel, wstępujący na tym etapie w rolę powoda, powinien dlatego starannie przygotować się do dochodzenia swoich należności przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ w innym wypadku naraża się negatywne konsekwencje, takie jak dodatkowe koszty i opóźnienia w wydaniu korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.
Pozew o zapłatę należności – co powinno się w nim znaleźć?
Informacji dotyczących tego, co powinno znaleźć się w pozwie o zapłatę należności, należy poszukiwać w Kodeksie postępowania cywilnego, w art. 187. Z przepisu tego wynika przede wszystkim to, że pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, co z kolei oznacza konieczność odwołania się do wymogów stawianych przed pismami procesowymi, które znajdują się w art. 126 KPC.
Zgodnie z jego treścią, pismo procesowe powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia;
- w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Ponadto, jeśli pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno dodatkowo zawierać:
- oznaczenie przedmiotu sporu,
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron,
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
- numer PESEL lub NIP powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go, nie mając takiego obowiązku lub
- numer w KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym, właściwym rejestrze.
Wracając jednak do treści art. 187 KPC, odnoszącego się do pozwu o zapłatę należności. Poza wymogami stawianymi dla pism procesowych w samym pozwie inicjującym postępowanie sądowe należy zawrzeć także następujące informacje:
- dokładne określenie żądania, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna,
- oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia,
- wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu,
- czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.
Powyższe elementy należą do obligatoryjnych. Jednak w przepisach przewidziano również elementy fakultatywne, które mogą, aczkolwiek nie muszą pojawić się w pozwie do sądu o zapłatę należności. Fakultatywnie w pozwie można zawrzeć m.in. wnioski o zabezpieczenie powództwa, czy nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda.
Pozew o zapłatę należności a rodzaje postępowań sądowych
Wkraczając na drogę sądową, warto zdawać sobie sprawę nie tylko z wymogów formalnych, jakie są stawiane przed inicjującym takie postępowanie pozwem, ale również tego, że dochodzenie należności może odbywać się w ramach różnych trybów postępowania sądowego. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ każde postępowanie rządzi się swoimi prawami oraz wymaga zaistnienia określonych przesłanek, często zahaczających już o sam etap składania pozwu. Przewidziane w przepisach tryby postępowań sądowych, w których można dochodzić zapłaty należności, to w szczególności postępowanie zwykłe, nakazowe, upominawcze, uproszczone oraz elektroniczne, toczące się w całości przed e-Sądem (EPU).
Dla przykładu, na mocy art. 485 KPC, sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko wtedy, gdy fakty uzasadniające dochodzone roszczenie zostaną udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem bądź wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu. Oznacza to zatem, że poza wymogami przewidzianymi powyżej dla pozwu i pism procesowych, powód będzie zobowiązany dodatkowo, by dołączyć do pozwu jeden ze wskazanych w tym przepisie dokumentów.
Właściwy dobór ścieżki sądowej jest istotny także ze względu na fakt, że w zależności od specyfiki danego sporu, nie każda sprawa będzie nadawać się do rozstrzygnięcia w ramach konkretnego trybu. Przykładowo, odwołując się do art. 5051 KPC, w postępowaniu uproszczonym rozpoznaje się sprawy o świadczenie, pod warunkiem, że wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł. Jeśli zatem wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż wskazana kwota, skorzystanie z postępowania uproszczonego nie będzie dopuszczalne.
Przygotowanie pozwu o zapłatę należności w transporcie z kancelarią LEGALTRANS
Przygotowanie pozwu i złożenie go do sądu rozpoczyna zupełnie nowy etap windykacji faktur w transporcie – etap działań prowadzonych przed sądem. Jest to jednocześnie etap sformalizowany, który odbywa się w przewidzianej dla tego procedurze. Nie ma tu miejsca na dowolność, swobodę działań, znaną z windykacji polubownej.
Pierwszym, poważnym wyzwaniem okazuje się najczęściej już samo prawidłowe przygotowanie pozwu i złożenie go do właściwego sądu, a także wybór adekwatnego do rodzaju sprawy trybu. Na dalszym etapie dojdzie do tego konieczność zaznajomienia się z procedurą cywilną oraz obowiązkami i uprawnieniami, jakie są przyznawane powodowi. Jest to istotne z tego względu, że w przeciwnym razie wierzyciel naraża się na dodatkowy stres i jeszcze większą przewlekłość postępowania oraz ryzykuje zminimalizowaniem szans na uzyskanie pełnego zaspokojenia.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnego i kompleksowego wsparcia w sądowym windykowaniu faktur w transporcie i są świadomi tego, że nie będą w stanie robić tego skutecznie na własną rękę, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Krok po kroku przeprowadzimy Państwa przez tę procedurę, począwszy od sporządzenia pozwu oraz zebrania wszystkich dowodów i dokumentów, aż po wydanie korzystnego rozstrzygnięcia. Przez cały ten czas zobowiązujemy się do zagwarantowania pełnej ochrony interesów Państwa firmy. W razie wystąpienia szczególnych trudności jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów również podczas egzekucji komorniczej.