W związku ze stale rosnącym znaczeniem transportu dla gospodarki, a także jego dynamicznym rozwojem, konieczne stało się zapewnienie przedstawicielom tego sektora należytej ochrony prawnej. Ciągle zmieniające się i dostosowujące do obecnych realiów przepisy, nowe wymogi, w szczególności odnoszące się do kwestii środowiskowych, a także  postępująca cyfryzacja to zagadnienia, które spędzają sen z powiek niejednemu przewoźnikowi. Poszukując wsparcia, coraz to częściej zwracają się oni dlatego do kancelarii prawnych wyspecjalizowanych właśnie w transporcie. Są jednak i tacy, którzy nadal zastanawiają się: kancelaria transportowa czy ogólna kancelaria prawna?

Na rynku działa dzisiaj wiele kancelarii prawnych, świadczących szeroki zakres usług, obejmujących wszystkie istotne dla konsumentów, jak i przedsiębiorców obszary – prawo cywilne, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo spółek handlowych, prawo podatkowe i finansowe, prawo karne… Gdzieś w tym wszystkim jest także szeroko rozumiane prawo transportowe, na które składa się szereg aktów prawnych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Prawo transportowe: kancelaria prawna czy kancelaria transportowa?

Prawem transportowym mogą zajmować się zarówno kancelarie prawne, które w swojej ofercie posiadają także inne, nie zawsze związane z tą gałęzią usługi, jak i podmioty wyspecjalizowane ściśle w przepisach regulujących przewóz krajowy i międzynarodowy. Wśród potencjalnych klientów czasami pojawiają się dlatego wątpliwości dotyczące tego, kogo wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest tak prosta i jednoznaczna. Wszystko zależy głównie od tego, jakie są Państwa indywidualne potrzeby, a także, po jakiej występują stronie – czy na przykład jako właściciel firmy transportowej, czy może jako konsument, którego ładunek doznał szkody w transporcie i teraz ubiega się z tego tytułu o odszkodowanie na gruncie przepisów przewozowych. Każda taka sytuacja jest inna i każda powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku zapotrzebowania na stałą obsługę dla firmy przewozowej lub szerszy zakres wsparcia prawnego, kancelarie prawne, które na co dzień nie zajmują się tylko prawem transportowym, ale obsługują również podmioty z zupełnie innych sektorów, mogą nie znać dostatecznie realiów, w jakich funkcjonują przedsiębiorstwa transportowe, a także wszystkich zmian i niuansów, jakie dotyczą właśnie tej branży. Jest to oczywiście w pełni zrozumiałe, ponieważ transport stanowi w rzeczywistości bardzo szeroki i złożony sektor. Jest poddawany regularnym i częstym zmianom, stawiany przed nowymi wyzwaniami, zmuszony do radzenia sobie z szeregiem problemów. Wszystko to wymaga ze strony specjalistów maksymalnego zaangażowania i czasu, którego, w przypadku zajmowania się również innymi obszarami prawa, może po prostu czasami brakować.

Kancelaria o specjalizacji „prawo transportowe” – kiedy warto skorzystać z takich usług?

Kancelaria transportowa to kancelaria, która jest najczęściej nastawiona wyłącznie na obsługę firm przewozowych, a więc wsparcie właścicieli takich przedsiębiorstw, przewoźników, menadżerów, kadr zarządzających. Obsługa ta może przyjmować postać stałej współpracy ze specjalistami bądź doraźnego wsparcia w konkretnej sprawie lub wtedy, gdy pojawią się problemy.

Na współpracy z kancelarią transportową najwięcej zyskają przewoźnicy, którzy:

  • chcą prowadzić swój biznes w sposób bezpieczny, spokojny i zgodny z prawem oraz dynamicznie rozwijać swoją firmę i nie być hamowani przez nowe regulacje,
  • mają już dość wiecznego stresowania się zmianami w przepisach, czy też kolejnymi „wymysłami” rządzących, w tym Unii Europejskiej, a zamiast tego wolą być przygotowani na każdą ewentualność, aby nie dawać się zaskakiwać,
  • potrzebują stałego dostępu do wiedzy ekspertów, którzy znają się nie tylko na samych kwestiach prawnych, ale i są świadomi tego, jaka jest obecnie sytuacja w branży transportowej – z jakimi problemami się mierzy i jakie wyzwania ją czekają.

Czym zajmuje się kancelaria transportowa?

Profesjonalna kancelaria, która specjalizuje się w prawie transportowym i działa wyłącznie na rzecz firm z tego sektora, powinna być gotowa pomagać właścicielom firm przewozowych na wielu płaszczyznach.

Na przykładzie naszej kancelarii transportowej LEGALTRANS, możemy wskazać następujące zadania, w jakich wspieramy naszych klientów:

  • sporządzanie i opiniowanie umów transportowych, w tym umów o pracę i umów cywilnoprawnych,
  • windykacja faktur w transporcie, obejmująca windykację miękką, windykację sądową oraz egzekucję komorniczą,
  • reprezentacja przed sądami powszechnymi i administracyjnymi,
  • księgowość i rachunkowość dla transportu,
  • rozliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy kierowców,
  • szkolenia dla właścicieli firm transportowych,
  • pomoc w zakładaniu i rejestrowaniu firmy transportowej,
  • doradztwo podatkowe,
  • transformacje przedsiębiorstw transportowych,
  • restrukturyzacja i upadłość firm transportowych,
  • usuwanie szkód transportowych.

Jak zatem widać, współpraca z kancelarią transportową często koncentruje się nie tylko na samych obszarach prawnych, ale także obejmuje swoim zakresem inne, jednak wciąż związane z prowadzeniem firmy przewozowej zagadnienia. Na tak zróżnicowany zakres wsparcia pozwala nam wieloletnia, stała obecność w tej branży, ogromne zaangażowanie w jej sytuację, stały kontakt z jej przedstawicielami oraz bliskie współprace z partnerami, świadczącymi usługi komplementarne.

Kancelaria prawna – transport krajowy czy międzynarodowy?

Na etapie poszukiwań partnera, który pomoże Państwu w legalnym zarządzaniu firmą transportową, warto zwrócić w dodatku uwagę na to, w jakim rodzaju transportu pozostaje on wyspecjalizowany. Pamiętajmy, że pod inne regulacje podlegają przewozy krajowe, a pod inne międzynarodowe, wykonywane w obrębie Unii Europejskiej lub do krajów trzecich. Co więcej, poza przewozami drogowymi występuje także transport morski, lotniczy, kolejowy, które to rządzą się swoimi prawami i wymagają odrębnej, bardzo specjalistycznej wiedzy. Można przypuszczać, że kancelarie poświęcające się w 100% obsłudze firm z sektora TSL, będą w stanie poradzić sobie z takimi zagadnieniami lepiej aniżeli kancelarie, dla których prawo transportowe nie jest głównym obszarem działalności, a tylko jednym z wielu.

Podsumowując, to, czy lepszym wyborem będzie kancelaria prawna, czy też kancelaria transportowa, jest uzależnione w szczególności od Państwa indywidualnej sytuacji i potrzeb. Jeśli zależy Państwu tylko na jednorazowej poradzie prawnej w konkretnej sprawie, na przykład dotyczącej szkód transportowych, mogą Państwo śmiało zwrócić się również do kancelarii, które oferują wprawdzie pomoc prawną w rozwiązywaniu sporów na gruncie przepisów transportowych, jednak nie jest to wyłączny zakres ich usług. Jeśli natomiast Państwa oczekiwania są większe i bardziej ukierunkowane, w takim przypadku rekomendujemy kancelarię transportową, jako tę, która zapewnia najszerszy pakiet usług dla przedstawicieli sektora TSL i ma z nim stały kontakt.

Powrót do listy aktualności

Facebook