Wszystko wskazuje na to, że już od października br. przedsiębiorcy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z wakacji od ZUS. Rozwiązanie to obejmie również firmy transportowe, którym pozwoli na pewne oszczędności w skali roku. Na czym dokładnie mają polegać wakacje od ZUS i kogo konkretnie będą one dotyczyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Wakacje od ZUS, czyli tak zwany urlop dla przedsiębiorców, to jedno z rozwiązań nowego rządu, mające wejść w życie jeszcze w tym roku. Projekt ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS został przyjęty przez Radę Ministrów 19 marca br., natomiast 9 maja br. – uchwalony przez Sejm.

Na czym mają polegać wakacje od ZUS?

Wakacje od ZUS, czyli urlop dla przedsiębiorców, to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku – nie dotyczy ono zatem składki zdrowotnej, a wyłącznie składek społecznych (emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych), które to będą w tym okresie opłacane z budżetu państwa. Zwolnienie obejmuje także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

To, co istotne dla wakacji od ZUS, to fakt, że:

  • są one dobrowolne – przedsiębiorca może, aczkolwiek nie musi z nich korzystać,
  • przedsiębiorca będzie mógł swobodnie wybrać miesiąc, w jakim planuje skorzystać ze zwolnienia – nie muszą być to zatem wyłącznie miesiące „wakacyjne”,
  • w trakcie trwania urlopu nie będzie zakazu prowadzenia firmy i związanych z tym ograniczeń w postaci zakazu wystawiania faktur czy uzyskiwania przychodów/dochodów – wakacje od ZUS nie przewidują tym samym skutków znanych dla zawieszenia działalności,
  • skorzystanie z wakacji od ZUS nie będzie obniżać w przyszłości świadczeń z ubezpieczeń społecznych, m.in. zasiłku chorobowego lub wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.

Dla kogo skierowane są wakacje od ZUS?

Wakacje od ZUS to rozwiązanie przewidziane przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców – przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie za siebie i maksymalnie 9 innych osób (wakacje odnoszą się w tym przypadku do samego przedsiębiorcy):

  • którzy w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub
  • których roczne przychody w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku mieszczą się w kwocie stanowiącej równowartość 2 000 000 euro.

Pod wakacje od ZUS podlegać będą tym samym wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG i to bez względu na podstawę opodatkowania (skala podatkowa, ryczałt, podatek liniowy, karta podatkowa). Mają dotyczyć one w dodatku wspólników spółek cywilnych, jeśli spełniają oni wszystkie z ww. wymogów.

Chcąc ograniczyć ryzyko wymuszania na pracownikach samozatrudnienia, z wakacji od ZUS nie skorzystają natomiast przedsiębiorcy pracujący w roku składania wniosku i roku poprzednim dla swoich byłych pracodawców. W pozostałym zakresie współprace B2B mogą jednak kwalifikować się pod nową ulgę.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek, wymagane jest ponadto, by przedsiębiorca w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wskazano również w projekcie ustawy: „Zwolnienie z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być płatnik składek, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu”.

Na jakich warunkach będzie można skorzystać z wakacji od ZUS?

Skorzystanie z wakacji składkowych będzie wymagać, poza spełnieniem wszystkich powyższych wymogów, złożenia elektronicznego wniosku do ZUS. Wniosek ten powinien wpłynąć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym przedsiębiorca zaplanuje swój urlop. Jak wynika z przepisów ustawy, ZUS będzie następnie weryfikować wniosek i rozstrzygać o zwolnieniu z opłacenia składek, informując o tym płatnika składek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Rozstrzygnięcie w całości uwzględniające wniosek ma jednak nie wymagać wydawania decyzji. Wniosek rozstrzygnięty nie będzie podlegać wycofaniu albo korekcie.

We wniosku tym powinny się znaleźć następujące informacje:

  • dane płatnika składek: imię i nazwisko, numer NIP i numer PESEL lub numer dowodu osobistego albo paszportu,
  • wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek,
  • oświadczenia, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia określone w przepisach warunki,
  • zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
  • informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis.

Po upływie wybranego, „wakacyjnego” miesiąca wszystko ma również automatycznie powracać do normy, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Raz jeszcze należy podkreślić, że w okresie urlopu składkowego przedsiębiorca jest zwolniony wyłącznie z obowiązku opłacania składek społecznych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wakacje od ZUS nie obejmują składki zdrowotnej oraz innych deklaracji, do przesyłania których przedsiębiorca jest zobowiązany w każdym miesiącu.

Czy wakacje od ZUS będą się opłacać?

Wakacje od ZUS to z całą pewnością jedne z tych rozwiązań, na które z niecierpliwością wyczekuje wielu mniejszych przedsiębiorców, pełniących w swoich firmach jednocześnie funkcję pracodawcy i pracownika. Urlop składkowy pozwoli im w skali roku na pewne oszczędności, których wysokość zostanie jednak uzależniona od tego, na jakich zasadach opłacają oni ZUS. Przypominamy, że pełny ZUS wraz ze składką chorobową wynosi obecnie 1600,32 zł. Mniej na nowych rozwiązaniach zaoszczędzą z kolei przedsiębiorcy dopiero co rozpoczynający własną działalność i korzystający z zasad preferencyjnych lub małego ZUS-u.

Na korzyść wakacji od ZUS przemawia także fakt, że nie wiążą się one z obniżeniem przyszłych świadczeń i koniecznością zawieszania działalności. Nie jest dlatego wykluczone, by przedsiębiorca podczas korzystania z miesięcznej ulgi normalnie wykonywał w tym czasie swoją pracę i uzyskiwał z tego tytułu wpływy. Zasadniczym minusem wakacji od ZUS jest natomiast nieobjęcie nim uzależnionej od dochodu składki zdrowotnej, która to na skutek zmian wynikających z Polskiego Ładu stała się dla przedsiębiorców dodatkowym i bardzo mocno odczuwalnym obciążeniem finansowym.

Powrót do listy aktualności

Facebook