Windykacja przedsądowa

Skutecznie zakończona windykacja przedsadowa w transporcie to ciche marzenie każdego przedsiębiorcy, który jest zmuszony odzyskiwać pieniądze z zaległych faktur. Jeśli działania polubowne zakończą się sukcesem, oznacza to bowiem, że nie będzie konieczności kierowania sprawy na drogę sądową.

Rzeczywistość nie zawsze bywa jednak tak kolorowa, ponieważ nie każda windykacja przedsądowa prowadzi do uregulowania zadłużenia. Jeśli nie chcą Państwo tracić ani chwili i pozbawiać się szans na odzyskanie całej należnej kwoty, zachęcamy, by skorzystać z fachowej pomocy prawnej już na tym początkowym etapie!

Windykacja przedsądowa – co to jest?

Windykacja przedsądowa to pierwszy z etapów windykowania należności od nierzetelnych kontrahentów. Zanim spór trafi jednak pod rozstrzygnięcie sądu, powinno się podjąć próby jego polubownego zażegnania. Wynika to także z art. 187 §1 pkt 3 KPC, stanowiącego, że do pozwu, czyli pisma procesowego, które wszczyna postępowanie sądowe, należy dołączyć informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Stąd też windykacja przedsądowa bywa nazywana także windykacją polubowną albo miękką. „Miękką” z tego względu, że na tym etapie nie stosuje się żadnych środków przymusu. Nie może stosować ich ani firma windykacyjna, ani kancelaria prawna, ponieważ nie mają takich uprawnień. Ze środków przymusu, takich jak zajęcie majątku czy wynagrodzenia za pracę, może korzystać komornik sądowy w trakcie prowadzonej egzekucji. Należy również pamiętać, że środkami niedopuszczalnymi jest m.in. nękanie dłużnika w miejscu jego zamieszkania albo podejmowanie się prób, by wtargnąć na jego posesję.

Głównym celem windykacji sądowej jest zakończenie sprawy polubownie – bez udziału sądu, ponieważ jak wiadomo, postępowanie sądowe to dodatkowy czas, koszty oraz stres.

Windykacja przedsądowa w transporcie – jakie działania obejmuje?

Jeśli podczas windykacji przedsądowej nie można stosować środków przymusu, to w takim razie jak egzekwować należność na tym etapie?

Jednymi z podstawowych narzędzi windykacji polubownej są przede wszystkim wszelkiego rodzaju przypomnienia o istniejącym zadłużeniu. Wierzyciel może korzystać w tym przypadku z e-maili, wiadomości SMS lub innych komunikatorów, jeśli to właśnie przez nie porozumiewał się najczęściej z drugą stroną. Bardziej problematyczne będą z kolei rozmowy telefoniczne, ze względu na trudności w ich utrwaleniu. Nawet jeśli dłużnik zobowiąże się w takiej rozmowie do tego, że dokona płatności w wyznaczonym terminie, ciężko będzie to udowodnić, gdyby jednak nie dotrzymał danego słowa.

Tego rodzaju wezwania wierzyciel ma prawo kierować już pierwszego dnia po upływie terminu płatności.

Ważne: Uczulamy, by nie rozwlekać windykacji przedsądowej w czasie. Działania polubowne nie powinny ciągnąć się tygodniami czy miesiącami. Zalecamy ograniczenie się do maksymalnie 3 pisemnych przypomnień. Jeśli nie przyniosą one skutku, kolejnym krokiem będzie przygotowanie ostatecznego wezwania do zapłaty, które zamyka tym samym ten etap egzekwowania długu.

Windykacja przedsądowa a ostateczne wezwanie do zapłaty

Ostateczne wezwanie do zapłaty jest ostatnim pismem, które wierzyciel kieruje do dłużnika podczas prowadzenia działań miękkich. To tym samym ostatnia próba polubownego zakończenia sporu.

To, co różni ostateczne wezwanie do zapłaty od wcześniejszych przypomnień, to zawarte w nim zastrzeżenie, że w razie niedokonania zapłaty w wyznaczonym terminie, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Powinni Państwo pamiętać, aby w ostatecznym wezwaniu do zapłaty zawrzeć w szczególności: dane identyfikujące wierzyciela i dłużnika, kwotę zadłużenia wraz z należnymi odsetkami, numer rachunku bankowego, termin płatności oraz podstawę do egzekwowania pieniędzy.

Przedsądowa windykacja na własną rękę?

Czy samodzielna windykacja przesądowa w transporcie jest opłacalna? Naszym zdaniem nie do końca, aczkolwiek wszystko zależeć będzie od konkretnego przypadku. Jeśli mają Państwo w tym przedmiocie wiedzę i doświadczenie, to znaczy potrafią wyczuć, z jakim dłużnikiem mają do czynienia oraz jakie działania sprawdzą się wobec niego najlepiej, wtedy też mogą podjąć próbę wyegzekwowania należności na własną rękę.

Jeśli jednak to pierwsza taka sytuacja w firmie, a Państwo nie czują się na siłach, by windykować samodzielnie, bezpieczniejszym posunięciem będzie zwrócenie się od razu o fachową pomoc i skorzystanie ze wsparcia specjalistów działu windykacji przedsądowej naszej kancelarii transportowej.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że brak istnienia sformalizowanych procedur na etapie windykacji polubownej nie oznacza, że takie działania można prowadzić lekkomyślnie, bez przygotowania. Jeśli bowiem dłużnik zauważy, że wierzycielowi brakuje wiedzy, pewności siebie i konsekwencji, będzie mógł próbować wykorzystać to na swoją korzyść.

Dział windykacji przedsądowej w kancelarii transportowej LEGALTRANS

Powierzenie prowadzenia działań polubownych kancelarii specjalizującej się w windykacji przedsądowej na rzecz firm transportowych to rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój i bezpieczeństwo.

Wiemy, że w obecnych realiach prowadzenie firmy transportowej zapewnia już wystarczająco dużo wyzwań. Dlatego właśnie dodatkowe problemy, do których z pewnością należą niepłacący w terminie kontrahenci, dla własnego komfortu czasami najlepiej jest przekazać na ręce osób, które mają w tym przedmiocie doświadczenie.

Powszechnym zjawiskiem jest to, że wielu dłużników zachowuje się zupełnie inaczej, gdy zamiast wierzyciela, od razu kontaktuje się z nimi prawnik bądź firma windykacyjna. W ten sposób nierzadko jesteśmy w stanie rozwiązać problem już pierwszym, wysłanym pismem. A biorąc pod uwagę to, że terminy płatności w transporcie są i tak znacząco wydłużone, szybkie odzyskanie należnej kwoty powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w windykacji przedsądowej, jesteśmy do dyspozycji!

Facebook