Windykacja sądowa

Dłużnik, mimo wezwań do zapłaty i prób polubownego zakończenia sprawy, nie wykazuje chęci do współpracy? Negocjacje dotyczące rozłożenia płatności na raty zakończyły się fiaskiem? Niestety czasami, mimo profesjonalnie przeprowadzonej windykacji miękkiej i szczerych chęci, by jakoś porozumieć się z drugą stroną i znaleźć konsensus, nie udaje się wypracować porozumienia. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak skierować sprawę do sądu i rozpocząć windykację sądową.

Na tym etapie warto skorzystać już z fachowego wsparcia prawnego, ponieważ postępowanie sądowe, w odróżnieniu od działań polubownych, jest procedurą sformalizowaną i podlegającą pod przepisy dotyczące postępowania cywilnego.

Windykacja sądowa – co to jest?

Windykacja sądowa to nic innego jak egzekwowanie należności przed sądem, w ramach toczącego się postępowania. Jest to konieczność w sytuacji, gdy pomimo podejmowania prób polubownego rozstrzygnięcia sporu, dłużnik nie jest skory do współpracy i zapłaty zaległej sumy. Windykacja sądowa rządzi się już innymi prawami niż windykacja miękka, w której wierzyciel miał pewnego rodzaju swobodę działań.

Jedną z największych korzyści windykacji sądowej jest to, że uzyskany w jej toku wyrok lub nakaz zapłaty są podstawą do egzekwowania długu w egzekucji komorniczej, gdyby mimo wydania orzeczenia dłużnik nadal pozostawał bierny.

Windykacja sądowa etapy

Windykacja sądowa jest procesem złożonym i sformalizowanym. Aby otrzymać od dłużnika należną kwotę, najpierw konieczne będzie przejście kilku etapów.

Występujące w windykacji sądowej etapy to:

  1. Ostateczne wezwanie do zapłaty

To formalne pismo, które oficjalnie kończy windykację polubowną i jest dla dłużnika sygnałem, że w razie braku zapłaty w ostatnim już, wyznaczonym przez wierzyciela terminie, sprawa trafi do sądu.

  1. Sporządzenie i wniesienie pozwu

Pozew jest pismem procesowym, które wszczyna postępowanie sądowe. Złożenie pozwu jest konieczne, by nadać bieg sprawie. Zwracamy uwagę na to, że pozew powinien spełniać wymogi określone w przepisach oraz zostać złożony do sądu właściwego do rozpatrzenia sprawy. O takiej właściwości może przesądzać zawarta między stronami umowa, a w razie braku odpowiednich postanowień należy sięgnąć do przepisów ogólnych.

  1. Wybór trybu i rodzaju postępowania

Postępowanie rozpoznawcze może być przeprowadzane jako postępowanie zwykłe bądź odrębne, takie jak postępowanie nakazowe, postępowanie upominawcze czy elektroniczne postępowanie upominawcze. Każde z nich rządzi się swoimi prawami i jest dopuszczalne w określonych sytuacjach.

  1. Skompletowanie niezbędnej dokumentacji dowodowej

Jednocześnie z tworzeniem pozwu powinno się zadbać o przygotowanie dowodów, które mogą być potrzebne w trakcie toczącego się postępowania. Takimi dowodami podczas windykacji sądowej są w szczególności faktury, umowa, list przewozowy oraz inne dokumenty korespondencyjne z dłużnikiem, z których wynikać będzie np. chęć zawarcia ugody lub próba podjęcia mediacji.

  1. Wydanie nakazu zapłaty

Wydanie nakazu zapłaty następuje, jeśli sprawa toczyła się w postępowaniu nakazowym, w którym nie przeprowadza się rozprawy.

  1. Wyznaczenie terminu rozprawy, przeprowadzenie rozprawy, wydanie wyroku

Jeśli windykacja sądowa odbywa się w ramach postępowania zwykłego. Przeprowadzenie rozprawy wiąże się m.in. z możliwością przesłuchiwania świadków czy przedstawiania dowodów. Rozprawa kończy się wydaniem wyroku.

  1. Zakończenie windykacji sądowej i uprawomocnienie się nakazu zapłaty/wyroku

W przypadku braku odwołania się od wyroku lub niezłożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty przez dłużnika.

  1. Wystąpienie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności i rozpoczęcie egzekucji komorniczej

Egzekucję komorniczą przeprowadza się w sytuacji, gdy dłużnik nie stosuje się do orzeczeń wydanych przez sąd.

Windykacja sądowa w transporcie – czy potrzebne jest wsparcie prawne?

Windykacja sądowa to proces złożony i wieloetapowy, który wymaga znajomości przepisów oraz dyscypliny. W innym przypadku rozstrzygnięcie sprawy jeszcze bardziej rozciągnie się w czasie, a Państwa będzie to kosztować dodatkowe nerwy i stres.

Wszelkie błędy formalne w pozwie, niepoprawne określenie właściwości miejscowej i rzeczowej czy też wybór nieoptymalnego trybu postępowania mogą skutkować tym, że na zapłatę będzie trzeba poczekać, ponieważ sprawie nie będzie można nadać biegu. A niestety w niektórych przypadkach dawanie dłużnikowi więcej dodatkowego czasu grozi tym, że jego sytuacja finansowa jeszcze bardziej się pogorszy.

Z tych właśnie względów zalecane jest, by na etapie windykacji sądowej korzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego. W ten sposób eliminują Państwo ryzyko dodatkowej i niepotrzebnej przewlekłości postępowania, wynikającej z własnych niedopatrzeń i nieznajomości przepisów.

Windykacja sądowa faktur w transporcie z kancelarią LEGALTRANS

Perspektywa wkraczania na drogę sądową budzi u większości wierzycieli niepokój i liczne obawy. Najczęściej rozchodzi się o czas, koszty, brak wiedzy i znajomości procedur. Niestety, ale gdy chcą Państwo odzyskać pieniądze z zaległej faktury, a działania polubowne zakończyły się fiaskiem, jest to jedyna droga. Tym bardziej że w przypadku faktur transportowych nie mówimy najczęściej o małych kwotach takich zobowiązań.

Zamiast działać na własną rękę, oferujemy nasze kompleksowe wsparcie w windykowaniu faktur w branży transportowej. Specjaliści naszej kancelarii LEGALTRANS są gotowi, by reprezentować Państwa interesy podczas windykacji sądowej, a także, jeśli będzie to potrzebne, wspierać podczas prowadzonej egzekucji. Możemy uczestniczyć również na początkowych etapach, w trakcie podejmowania prób polubownego rozwiązania sporu.

To, co wyróżnia nas od innych firm i kancelarii specjalizujących się windykacji, to ukierunkowanie naszych działań na branżę transportową. Bardzo dobrze znamy regulujące tę branżę przepisy, niuanse, jakie tu występują, jak również główne problemy, jakie pojawiają się w związku z nieterminowymi płatnościami. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie zaproponować Państwu najlepsze rozwiązania.

Facebook