Wsparcie podczas kontroli PIP
Jednym z podmiotów kontrolujących firmy transportowe jest Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Perspektywa kontaktu z inspektorami z reguły nie napawa przewoźników optymizmem, dlatego nasza kancelaria pomoże Państwu należycie przygotować się do wizyty PIP w zakładzie pracy. Dzięki naszemu wsparciu taka kontrola może przebiec płynnie i bez dodatkowego stresu.
Kontrola PIP – podstawa prawna
Podstawą prawną do kontroli PIP jest przede wszystkim ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, która normuje organizację PIP, jej uprawnienia, zadania i przebieg postępowania kontrolnego. Przepisy te odnoszą się także do kontroli PIP w firmach transportowych.
Wynika to bezpośrednio z art. 13 ustawy o PIP, który do kręgu podmiotów podlegających kontroli PIP zalicza w szczególności pracodawców, niebędących pracodawcami przedsiębiorców, a także przewoźników drogowych delegujących kierowców na terytorium RP albo z terytorium RP oraz kierowców delegowanych na terytorium RP albo z terytorium RP, w zakresie określonym w ustawie z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (w tym przewoźników drogowych z państwa trzeciego).
Co sprawdza PIP podczas kontroli w firmie transportowej?
Jednym z zasadniczych pytań, jakie stawia sobie każdy przewoźnik drogowy, jest pytanie o to, co sprawdza Inspekcja Pracy podczas kontroli? Co sprawdza PIP w zakładzie pracy?
Podczas kontroli PIP w firmie transportowej pod lupę brane są w szczególności przepisy o czasie pracy i odpoczynku kierowców zawodowych (które podlegają także kontroli ITD) oraz sposób prowadzenia ewidencji.
Ponadto PIP, jako organ powołany do kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy, kontroluje także:
- przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przestrzeganie przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
- przestrzeganie przepisów dotyczących urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych,
- legalność zatrudnienia,
- przestrzeganie obowiązków takich jak informowanie powiatowych urzędów pracy przez bezrobotnych o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności, czy opłacanie składek na Fundusz Pracy.
Jak przebiega kontrola PIP w firmie transportowej?
Mówiąc o przebiegu kontroli PIP, należy zwrócić szczególną uwagę na art. 24 ustawy o PIP, który to uprawnia inspektorów pracy do przeprowadzania kontroli o każdej porze dnia i nocy, oraz, co bardzo istotne – bez wcześniejszego uprzedzenia. W szczególności wtedy, gdy kontrola ma dotyczyć stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz wypłacania wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to zatem, że teoretycznie kontrola PIP może odbyć się w firmie transportowej bez zapowiedzi.
Aby rozpocząć kontrolę, niezbędne jest okazanie legitymacji służbowej potwierdzającej tożsamość i uprawnienia inspektora pracy lub innego upoważnionego pracownika.
Kontrolę przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Przed podjęciem czynności kontrolnych inspektor pracy powinien zgłosić swoją obecność podmiotowi kontrolowanemu, chyba że takie zgłoszenie mogłoby mieć wpływ na wynik kontroli.
Należy pamiętać, że inspektor pracy jest upoważniony do swobodnego poruszania się po terenie podmiotu kontrolowanego. Ma on m.in. prawo do swobodnego wstępu na teren oraz do obiektów i pomieszczeń, żądania przedłożenia dokumentacji oraz składania pisemnych i ustnych informacji w sprawach objętych kontrolą oraz wzywania i przesłuchiwania tych osób w związku z przeprowadzaną kontrolą.
Ustalenia każdej kontroli PIP są dokumentowane w formie protokołu, do którego to podmiot kontrolowany może zgłosić na piśmie (przed podpisaniem protokołu) umotywowane zastrzeżenia, w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu.
Kontrola PIP – konsekwencje
Poza odpowiedzią na pytanie, co sprawdza PIP na kontroli, przewoźników nurtuje również inna kwestia – co może zrobić PIP po kontroli? Z jakimi konsekwencjami kontroli PIP należy się liczyć?
Inspektorzy PIP, w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, mają prawo podjąć określone działania profilaktyczne. W szczególności nakazać:
- usunięcie stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie w przypadku, gdy naruszenie dotyczy przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- wstrzymanie prac lub działalności, gdy naruszenie powoduje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących te prace,
- wypłatę przez pracodawcę wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi.
Do uprawnień PIP należy również wystawianie mandatów karnych w sytuacjach, w których doszło do wykroczenia oraz składanie zawiadomień do prokuratury w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Wsparcie prawne podczas kontroli PIP
Chcą mieć Państwo pewność, że kontrola PIP przebiegnie spokojnie i bezstresowo, a na jej zakończenie nie będzie czekać na Państwa żadna nieprzyjemna niespodzianka? Dzięki naszemu wsparciu prawnemu tak właśnie może być!
Przewoźnikom, którzy nie chcą dać się zaskoczyć inspektorom PIP, zapewniamy następującą pomoc:
- kompletowanie, porządkowanie i korygowanie dokumentacji, której mogą żądać inspektorzy pracy,
- zapoznanie ze wszystkimi uprawnieniami, jakie przysługują inspektorom i podmiotom kontrolowanym, by kontrola PIP przebiegała bez zakłóceń,
- poinformowanie o standardowym przebiegu kontroli,
- obecność naszych prawników podczas czynności kontrolnych w zakładzie pracy,
- formułowanie zastrzeżeń do protokołu, jeśli podmiot kontrolowany nie zgadza się z poczynionymi ustaleniami, oraz odwołań od wydanych przez inspektorów decyzji.
Zapraszamy na spotkanie z naszymi prawnikami, aby lepiej poznać i zrozumieć sytuację Państwa firmy i dzięki temu móc starannie przygotować ją do kontroli PIP!