Zabezpieczenie roszczenia jest jednym z przydatnych i cennych narzędzi w walce z nieuczciwymi i uchylającymi się od płatności kontrahentami. W związku z tym, że problemy z zapłatą za wykonaną usługę nie są niestety obce polskim przewoźnikom drogowym, wiedzę o tym, kiedy mogą oni żądać zabezpieczenia swojego roszczenia oraz jak tego dokonać, można uznać za niezbędną.
Uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia na drodze sądowej nierzadko przeciąga się w czasie, trwając miesiące, a czasami nawet lata. W tym czasie zachodzi ryzyko, że dłużnik będzie próbować wyzbyć się posiadanego majątku, ukryć go lub podejmować się innych, nieroztropnych działań, aby w ten sposób utrudnić wierzycielowi skuteczną egzekucję. Na szczęście na wypadek właśnie takich zdarzeń ustawodawca wyposażył wierzyciela w określone narzędzia, które pozwalają mu zabezpieczyć swoje interesy. Jednym z nich jest ustanowienie zabezpieczenia roszczenia.
Co daje przewoźnikowi ustanowienie zabezpieczenia?
Zabezpieczenie roszczenia to mechanizm prawny regulowany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Ustanowienie zabezpieczenia ma na celu zabezpieczenie interesów wierzyciela na wypadek pogorszenia się, z różnych przyczyn, sytuacji finansowej dłużnika. Dzięki zabezpieczeniu wierzyciel będzie przede wszystkim mógł w przyszłości, gdy uzyska prawomocny wyrok, przeprowadzić skuteczną egzekucję z majątku dłużnika, bez obawy, że posiadane przez dłużnika w danej chwili środki uniemożliwią mu pełne zaspokojenie swoich roszczeń. Zabezpieczenie stanowi dla wierzyciela także sygnał, czy dłużnik jest na moment ustanawiania takiego zabezpieczenia wypłacalny – czy dysponuje określoną sumą pieniędzy, majątkiem. Taka informacja może być z kolei przydatna na etapie przed wszczęciem postępowania, by ocenić, czy wstępowanie na drogę procesową będzie w ogóle zasadne i opłacalne.
Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?
Zabezpieczenia dokonuje się najczęściej na wniosek wierzyciela, aczkolwiek możliwe jest jego ustanowienie z urzędu. Rozpoznanie następuje bezzwłocznie, jednak nie później niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że z przepisów szczególnych wynika inaczej.
We wniosku tym wierzyciel powinien wskazać sposób zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także sumę zabezpieczenia, oraz uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Jeśli jest on składany przed wszczęciem postępowania, należy ponadto zwięźle przedstawić przedmiot sprawy. Wniosek powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego.
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby doszło do zabezpieczenia roszczenia?
Zabezpieczenie roszczenia jest możliwe w każdej sprawie cywilnej, zarówno przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku. Zabezpieczenie można ustanowić również po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego, ale tylko wtedy, jeśli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.
Wierzyciel, wnioskując o ustanowienie zabezpieczenia, jest zobowiązany do tego, by uprawdopodobnić:
- swoje roszczenie (m.in. za pomocą faktury VAT albo umowy) oraz
- interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
O istnieniuinteresu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia możemy mówić wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwiłby lub poważnie utrudniłby wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub osiągnięcie celu postępowania. Taki interes prawny zostanie z kolei uprawdopodobniony, gdy żądającym zabezpieczenia jest powód dochodzący należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, a wartość tej transakcji nie przekracza 75 000 złotych, oraz dochodzona należność nie została uregulowana i od dnia upływu terminu jej płatności upłynęły co najmniej 3 miesiące.
W jaki sposób dochodzi do zabezpieczenia roszczenia?
Udzielenie zabezpieczenia następuje na podstawie postanowienia wydawanego co do zasady przez sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd jest zobowiązany uwzględnić interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby zapewnić uprawnionemu należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.
Zabezpieczeniu podlegają zarówno roszczenia pieniężne, jak i niepieniężne (z wyłączeniem rzeczy, wierzytelności i praw, z których przeprowadzanie egzekucji pozostaje zabronione), co może odbyć się na różne sposoby. Zabezpieczenie pierwszych z nich następuje przez m.in.: zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego albo ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem. Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych odbywa się natomiast w drodze m.in.: unormowania praw i obowiązków stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania bądź ustanowienia zakazu zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem.
Zabezpieczanie roszczeń w transporcie z pomocą prawną kancelarii LEGALTRANS
W związku z tym, że jedne opóźnienia w płatnościach rodzą kolejne, co pociąga za sobą szereg dotkliwych dla większości firm skutków, jeśli tylko zachodzi ryzyko, że Państwa kontrahent może mieć problemy, by zapłacić za wykonaną usługę, powinno reagować się bez zbędnej zwłoki.
Ogrom obowiązków spoczywających na przewoźnikach drogowych często powoduje jednak, że nie mają oni głowy ani czasu do tego, by skutecznie, we własnym zakresie, egzekwować swoją należność od nierzetelnego partnera. Tam, gdzie pojawiają się problemy z terminowymi płatnościami, tam też warto dlatego od razu zwrócić się o profesjonalną pomoc do kancelarii prawnej. W LEGALTRANS pozostajemy ukierunkowani na obsługę prawną firm przewozowych, wliczając w to kompleksowe wsparcie w windykowaniu faktur w transporcie. W zależności od indywidualnego przypadku jesteśmy gotowi reprezentować Państwa w działaniach polubownych, jak i przed sądami, a także doradzać w doborze odpowiednich narzędzi prawnych, takich jak zabezpieczenie roszczenia oraz pomagać w ich wdrażaniu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!