Hiszpania to kolejne z państw europejskich, które zdecydowało się na wprowadzenie naklejek dla ciężarówek ostrzegających przed martwym polem. Przypomnijmy, że na początku br. taki ruch wykonała Francja. Na ten moment stosowanie naklejek ostrzegających przed martwym polem jest jednak w Hiszpanii fakultatywne. Za ich brak nie będą więc nakładane kary.

Stosowanie naklejek ostrzegających przed martwym polem ma na celu obniżenie liczby wypadków, do których dochodzi z udziałem ciężarówek, samochodów dostawczych i busów oraz rowerzystów i motocyklistów. Hiszpańska Generalna Dyrekcja do Spraw Transportu Drogowego wyjaśnia, że to właśnie martwe pole jest przyczyną większości niebezpiecznych zdarzeń, które mają miejsce na drogach.

Zalecenia hiszpańskiej DGT dotyczące naklejek ostrzegających przed martwym polem

Zgodnie z instrukcją hiszpańskiej Dyrekcji, która została udostępniona pod koniec września br., naklejki ostrzegające przed martwym polem są na tę chwilę wyposażeniem nieobowiązkowym. Kierowcy, którzy nie będą posiadać takiego oznaczenia, nie muszą zatem obawiać się ryzyka nałożenia kar. Warto jednak podkreślić, że hiszpańska DGT rekomenduje, aby mimo wszystko nie lekceważyć tych zaleceń i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego pojazdu.

Prezentowane plakietki na wzór francuskich zawierają hasło „Niebezpieczeństwo! Martwy Punkt” (hiszp. Peligro Angulo Muerto).

Do każdego typu pojazdu przewidziano inny rodzaj oznaczenia. Różnią się one między sobą rozmiarami oraz ilustracją. Każda z naklejek ostrzegających przed martwym polem musi być jednak homologowana. Powinna posiadać także odblaskową powierzchnię.

Zgodnie z przedstawionymi zaleceniami, bez względu na rodzaj pojazdu, naklejki zawsze muszą znajdować się na tej samej wysokości – od 0,90 do 1,50 m od ziemi.

Różnić będzie się jednak ich ilość i ich rozmieszczenie. Przykładowo, dla autobusów przewiduje się 3 naklejki, a dla pojazdów członowych 5.

Jeżeli na pojeździe ze względu na jego konstrukcję nie jest możliwe naklejenie naklejki, wtedy też zgodnie z zaleceniami DGT nie będzie to konieczne. Plakietka nie może zasłaniać świateł, tablic rejestracyjnych i urządzeń sygnalizacyjnych.

Nabycie hiszpańskich naklejek ostrzegających przed martwym polem będzie możliwe jedynie w autoryzowanych punktach. Każde z takich oznaczeń, aby zostać dopuszczone do użytku, musi spełnić również określone wymagania techniczne. To przede wszystkim wykonanie z odpowiedniego materiału, na odpowiedniej fakturze (m.in. wspomniana wcześniej homologacja i odblaskowa powierzchnia).

Pojazdy podlegające hiszpańskim zaleceniom

Zalecenia przedstawione przez hiszpańską Dyrekcję dotyczą następujących rodzajów pojazdów:

  1. Przeznaczonych do przewozu osób z więcej niż 9 miejscami siedzącymi, łącznie z kierowcą (M2 i M3). Do grupy tej należą m.in. autobusy, autokary oraz minibusy.
  2. Przeznaczonych do przewozu towarów kategorii:
  • N1 (DMC poniżej 3,5t)
  • N2 (DMC od 3,5t do 12t)
  • N3 (DMC powyżej 12t)
  1. Przeznaczonych do transportu odpadów na obszarach miejskich (N2, N3).  

Powrót do listy aktualności

Facebook