Jak zmiana ustawy o płacy minimalnej „Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns (Mindestlohngesetz – MiLoG)” wpłynie na płacę polskich kierowców?

„Ilu prawników, tyle opinii“. Tak można by opisać obecną dyskusję dotyczącą zagadnienia, czy wprowadzenie ustawy o płacy minimalnej w Niemczech będzie dotyczyć także polskiego przewoźnika? Wokół tego tematu sieje się strasznie dużo paniki, z drugiej jednak strony nie powinno się tego tematu ignorować, ponieważ oczywiście jest on związany z propagowanym w niemieckiej gospodarce transportowej protekcjonizmem rynku, wymierzonym przeciwko „Dumpingowi socjalnemu ze Wschodu“. Dlatego też trzeba bardzo dokładnie się przyjrzeć, co właściwie dzieje się teraz w Niemczech.

W stanie obecnym, tj. bez antycypacji ewentualnego orzecznictwa ETS Strasbourg albo Sądownictwa w RFN, sytuacja wygląda jak poniżej, tj. MiLoG ma znaleźć zastosowanie dla wszystkich pracowników, dopóki ,,faktycznie podczas pracy znajdują się w Niemczech’’, niezależne od rodzaju zlecenia i specyfiki Transportu. tzn. niezależnie czy jest to tranzyt, międzynarodowy przewóz do/z Niemiec oraz kabotaż. Z tego powodu wszyscy przedsiębiorcy jadący przez RFN zobowiązani są od 01.01.2015 zameldować personel wykonujący działalności na terenie RFN ( co 6 miesięcy) . Formularz łatwo można znaleźć poprzez stronę internetową, bezpośrednio pod linkiem poniżej:

http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/meldungen-bei-entsendung_node.html a tam na prawej stronie, formularz 033037(mobil).

Więcej informacji:  Zmiana ustawy o płacy minimalnej „Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns (Mindestlohngesetz – MiLoG)”

W razie wątpliwości zapraszamy Państwa do kontaktu z nami. Jeśli wykonują Państwo transport na terytorium RFN, nasi prawnicy pomogą Państwu w prawidłowym rozwiązaniu przedmiotowego zagadnienia.

Rok 2015 przynosi branży transportowej wiele nowego – o części z tych zmian, zapewne już Państwo słyszeli. W związku z licznymi zmianami Kancelaria Transportowa LEGALTRANS  zaprasza na kompleksowe szkolenie prowadzone przez prawników naszej Kancelarii, które będzie poświęcone  zmianom wchodzącym w życie w roku 2015, szczególny nacisk będzie położony na kwestię nowelizacji Ustawy o płacy minimalnej „Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns (Mindestlohngesetz – MiLoG)”  z zakresu której prelekcję wygłosi gość specjalny: Christoph Grzimek, Adwokat, Partner w kancelarii Grzimek, Wegelein i Partnerzy w Berlinie, specjalizującej się w niemieckim prawie transportowym

Więcej o szkoleniu pod linkiem ( lista tematów prelekcji oraz formularz zgłoszeniowy)  :

http://kt-legaltrans.pl/zmiany-w-przepisach-transportowych-oraz-ustawa-o-placy-minimalnej-milog-rok-2015/

Powrót do listy aktualności

Facebook